Kaseler dört yıllık dönemdeki sporlardan biridir İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları rekabet. Bir Commonwealth Games spor olayın öncülünün ilk baskısından beri, 1930 Britanya İmparatorluğu Oyunları. Bu temel bir spordur ve Oyunların her sürümünün spor programına dahil edilmelidir; ancak, programına dahil edilmedi 1966 Commonwealth Oyunları içinde Kingston, Jamaika yeterli bowling sahasının olmaması nedeniyle. Yüzme, atletizm, bisiklet, masa tenisi, bisiklete binme, powerlifting ve triatlonun yanı sıra bowls, EAD (Engelli Elit Sporcular) sporlarından biridir.
Sürümler
[1]
Oyunlar | Yıl | Ev sahibi şehir | Ev sahibi ülke | En İyi Ulus |
---|
ben | 1930 | Hamilton, Ontario | Kanada | İngiltere |
II | 1934 | Londra | İngiltere | İngiltere |
III | 1938 | Sydney, Yeni Güney Galler | Avustralya | Yeni Zelanda |
IV | 1950 | Auckland | Yeni Zelanda | Yeni Zelanda |
V | 1954 | Vancouver, Britanya Kolumbiyası | Kanada | Güney Rodezya, Güney Afrika |
VI | 1958 | Cardiff | Galler | Güney Afrika |
VII | 1962 | Perth, Batı Avustralya | Avustralya | İngiltere |
IX | 1970 | Edinburg | İskoçya | İngiltere |
X | 1974 | Christchurch | Yeni Zelanda | İngiltere |
XI | 1978 | Edmonton, Alberta | Kanada | Hong Kong |
XII | 1982 | Brisbane, Queensland | Avustralya | İskoçya |
XIII | 1986 | Edinburg | İskoçya | Galler |
XIV | 1990 | Auckland | Yeni Zelanda | Avustralya |
XV | 1994 | Victoria, Britanya Kolumbiyası | Kanada | İskoçya |
XVI | 1998 | kuala Lumpur | Malezya | Güney Afrika |
XVII | 2002 | Manchester | İngiltere | İngiltere |
XVIII | 2006 | Melbourne, Victoria | Avustralya | Avustralya |
XIX | 2010 | Delhi | Hindistan | Güney Afrika |
XX | 2014 | Glasgow | İskoçya | Güney Afrika |
XXI | 2018 | Altın Sahili, Queensland | Avustralya | Avustralya |
Commonwealth şampiyonları
İngiliz Milletler Topluluğu şampiyonları:[2]
Tek erkekler
Erkek çiftleri
Üçlü erkekler
Erkekler dörtlü
Yıl | kazanan |
---|
1930 | Ernie Gudgeon, James Edney, James Frith & Albert Hough |
---|
1934 | Robert Slater, Ernie Gudgeon, Percy Tomlinson & Fred Biggin |
---|
1938 | Bill Bremner, Alec Robertson, Ernie Jüri & Bill Whittaker |
---|
1950 | Herbert Currer, Harry Atkinson, Alfred Blumberg & Norman Snowy Walker |
---|
1954 | Frank Mitchell, George Wilson, John Anderson & Wilfred Randall |
---|
1958 | Norman Kralı, John Bettles, Walter Phillips & John Scadgell |
---|
1962 | David Bryant, Les Watson, Sidney Drysdale & Tom Fleming |
---|
1970 | Abdul Kitchell, Saco Delgado, George Souza Sr. & Roberto da Silva |
---|
1974 | Kerry Clark, David Baldwin, John Somerville & Gordon Jolly |
---|
1978 | Philip Chok, M B Hassan Jr., Omar Dallah & Roberto da Silva |
---|
| Yıl | kazanan |
---|
1982 | Rob Dobbins, Keith Poole, Bert Sharp & Don Sherman |
---|
1986 | Hafod Thomas, Jim Morgan, Robert Weale & Will Thomas |
---|
1990 | Denis Love, George Adrain, Ian Bruce & Willie Wood |
---|
1994 | Alan Deniz Feneri, Donald Piketh, Neil Burkett & Robert Rayfield |
---|
1998 | Gary McCloy, Ian McClure, Martin McHugh & Neil Booth |
---|
2002 | John Ottaway, Simon Skelton, Robert Newman & David Holt |
---|
2014 | Alex Marshall, Paul Foster, Neil Speirs & David Peacock |
---|
2018 | Alex Marshall, Paul Foster, Derek Oliver & Ronnie Duncan |
---|
|
Tek kadınlar
Kadın çiftleri
Üçlü kadınlar
Kadın dörtlü
Yıl | kazanan |
---|
1986 | Linda Parker, Linda Evans, Joan Ricketts & Rita Jones |
---|
1990 | Audrey Rutherford, Daphne Shaw, Dorothy Roche, Marion Stevens |
---|
1994 | Anna Pretorius, Colleen Grondein, Hester Bekker (1/2), Lorna Trigwell (1/2) |
---|
1998 | Loraine Victor, Trish Steyn, Hester Bekker (2/2), Lorna Trigwell (2/2) |
---|
2002 | Ellen Alexander, Shirley Sayfa, Gill Mitchell, Carol Duckworth |
---|
2014 | Esme Steyn, Santjie Steyn, Tracy-Lee Botha, Susan Nel |
---|
2018 | Carla Krizanic, Kelsey Cottrell, Natasha Scott, Rebecca Van Asch |
---|
|
Para-spor
Erkeklerin körleri
Bayanlar kör bekarlar Karışık çiftler Üçlüleri aç Karışık dörtlü B2 ve B3 Tüm zamanların madalya tablosu
2018 Commonwealth Oyunlarından sonra güncellendi Ayrıca bakınız
Referanslar
Dış bağlantılar
|
---|
Temel sporlar | |
---|
İsteğe bağlı sporlar | |
---|
Tanınmış sporlar | |
---|
|
---|
Açık havada | |
---|
Açık havada (Ulusal Şampiyonalar) | |
---|
Kapalı | |
---|
|
|
|
|
|